28 червня - День Конституції України
День Конституції України — державне свято нашої країни. Святкується щорічно 28 червня на честь прийняття Конституції України в 1996 році.
День Конституції України — єдине державне свято, що закріплено в самій Конституції.
Конституція незалежної України була прийнята депутатами Верховної Ради влітку 1996 року. Це сталося о 9:20 ранку 28 червня, на п'ятий рік після проголошення незалежності країни. Процес підготовки Конституції України в незалежній державі тривав шість років: з 1990 по 1996 рік. Це знаковий день для українців, тому що уряд після тривалого періоду повного несприйняття та дискусій отримало, нарешті, основний документ вищої юридичної сили. Депутати весь день і всю ніч працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі без перерв.
Конституція увійшла в суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності України. Її найвища юридична сила, верховенство права, політична, економічна та ідеологічна багатоманітність — фундаментальні засади, на яких ґрунтується сьогодення і вибудовується майбутнє українського народу.
То була знаменна подія новітньої історії української державності, яка по праву є епохальною віхою в еволюційному розвитку нашої держави як суверенної, демократичної, правової, насамперед соціально справедливої країни. Адже основа функціонування та розвитку кожної держави – це Конституція, де закріплені базові, непорушні принципи її існування. Було визначено, що найвищою цінністю є людина, її життя, честь, гідність, недоторканість і безпека.
Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало серйозним дією на шляху забезпечення прав людини і громадянина, допомогло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України. Конституція України визнана світовою громадськістю як одна з найбільш досконалих і демократичних. В її статтях враховуються всі сфери життєдіяльності держави і людини. Серед її головних положень вказані і повинні дотримуватися:
Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Демократична сутність держави конкретизує ст.5, проголошуючи Україну республікою за формою правління, а також закріплюючи в українській державі принцип народовладдя. Народ визнається носієм суверенітету і єдиним джерелом влади. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Україна - унітарна держава, територія якої є цілісною і недоторканною. Державною мовою в Україні є українська мова. Український народ виступає суб'єктом права власності на землю, її надра, повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території України. Кожен громадянин України має право користуватися природними об'єктами. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом, а також не допускається розміщення іноземних військових баз.
Сьогодні ми, як і світова громадськість, визнаємо, що маємо Конституцію, яка відповідає європейським вимогам Основного Закону. А як зробити так, щоб конституційні постулати не були просто записами на папері, знає кожен: почати із себе і неухильно їх виконувати.
Цікаві факти про Конституцію України:
- Кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на Конституцію та на Пересопницьке Євангеліє.
- Упродовж 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій та науковців.
- Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції України та визнало її однією з найдемократичніших у світі.
- У 2011 році була презентована перша мініатюрна Конституція України – книжка розміром 2х3 см. У ній 160 сторінок, а кожна літера не більш як 1 мм. Важить книга всього 15 г. Мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Автор – художник-графік Ігор Степанов – витратив на її створення близько двох місяців.
Вихованці гуртків КПНЗ «РайСЮН» прийняли участь у флешбомі під назвою «Моя сім’я - держава в державі», що був присвячений Дню Конституції України». Діти ділилися фотографіями зі своїми батьками у соціальних мережах з хештегом «Україно – країно моя».