Знайомство з природними та історико – культурними пам'ятками Подніпров'я
Дніпро – затишне індустріальне місто, що вабить туристів своєю сучасністю та просторістю. Воно вміло поєднало десятки унікальних заводів, надсучасні будівлі, хмарочоси, музеї, красиві парки та набережну Дніпра. Так учасники програми «Екологічними стежками рідної України», представники 11 шкіл Покровського району (Новоекономічна ЗОШ, Гродівська ЗОШ, Удачненська ЗОШ, Лисівська ЗОШ, Сонцівський НВК, Миколаївська ЗОШ, Миролюбівський НВК, Михайлівський НВК, Новотроїцька ЗОШ, Петрівський НВК, Срібненський НВК) разом із керівниками 25 серпня розпочали свою подорож - «Природні та історико-культурні пам’ятки Подніпров’я».
Спочатку діти та дорослі відвідали Дніпровсько-Орільський природний заповідник, ознайомилися з флорою Дніпропетровщини, пройшлися у сосновому лісі, досліджували сліди звірів.
Під час екскурсії у весняно-літній період тут відкривається краса зелених килимів з насиченими полями і лісами, в період осені і зими цікаво спостерігати гладь замерзлих озер, білосніжні узлісся і прикрашені снігом верхівки дерев.На території заповідника створено дві екостежки: «В серце дніпровських плавнів» (4,8 км) та «По заплавних луках» (8 км).
Під час екскурсії учасники програми побачили та почули цікаві факти про типових мешканців лісів, полів Дніпровщини; дізналися про «іноземних» мешканців (інтродуцентів), тих рослин та тварин, які з’явилися в регіоні штучно, але залишилися та адаптувалися тут; познайомилися з історичним минулим Подніпров’я та спостерігали за птахами, тваринами під час подорожі екостежкою.
Не багатьом випадав шанс побачити справжній космічний супутник зблизька. Але учасники подорожі «Природні та історико-культурні пам’ятки Подніпров’я» відвідали Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова, де побачили багато космічних цікавинок.
Національний центр аерокосмічної освіти молоді у Дніпрі засновано 1996 року. На його базі створено єдиний в нашій країні музей, де експонують ракетно-космічну техніку. Діти оглянули експозицію музею, яка складається з двох розділів: виставки зразків ракет та космічних апаратів, а також окремо розташованих експозицій, присвячених відомим ракетобудівникам – Олександру Макарову та Михайлу Янгелю. А на оглядовому майданчику побачили справжні космічні станції, штучні супутники, ракети.
Також завітали до етно-хутора «Козацька січ». Гостей зустріли отаман хутора та його берегиня за всіма українськими традиціями – хлібом-сіллю, а також познайомили з українськими народними традиціями й побутом селян і козаків.
Дуже цікаво було побачити народний одяг, рушники, яскраву українську кераміку, вироби з дерева, скриню з вирізаними орнаментами. Козацькі шаблі, люльки, пістолети – все це дозволили потримати в руках. «Ми здійснили подорож у часі, під час якої познайомилися з українською культурою, сільським побутом минулих століть і життям лицарів-козаків», діляться враженнями учасники екскурсійної програми.
Мальовниче селище міського типу Петриківка Дніпровської області – відомий у світі осередок Українського народного декоративного розпису, історичне коріння якого походить від древніх традицій настінних розписів, що сягають у глибину тисячоліть, аж до часів появи праматері української архітектури – білої селянської хати-«мазанки». Ці орнаменти несли глибоку космогонічну символіку та особливе магічне значення своєрідного оберегу, що як і народна пісня зцілює та оберігає душу людини.
Хлопці та дівчата також відвідали мальовничу Петриківку, побували в Центрі народного мистецтва «Петриківка», де на них чекав майстер-клас з Петриківського розпису.
За п’ять років Дніпропетровщина мобілізувала більше 20000 воїнів, прийняла тисячі поранених та налічує 200000 волонтерів. Саме тому в Дніпрі створено перший в Україні Музей сучасної війни, який і відвідали учні нашого району. Музей складається з 4-х зон окремого емоційного сприйняття. Керівники отримали від музею набір сучасної літератури.
Всі учасники такої захопливої екскурсії були у захваті від побаченого та їхали додому в гарному настрої, мріючи скоріш поділитися враженнями з близькими та друзями. Висловлюємо вдячність організаторам подорожі «Природні та історико-культурні пам’ятки Подніпров’я» в рамках програми «Екологічними стежками рідної України» - Донецькій обласній державній адміністрації, Департаменту екології та природних ресурсів, громадській організації «Всеукраїнська екологічна ліга»
Козаренко В.І., керівник гуртків КПНЗ «РайСЮН»