Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології»
08 жовтня в м. Івано-Франківськ розпочався Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». Захід тривав три дні – 8- 10 жовтня 2020 року.
Організатор заходу – Всеукраїнська екологічна ліга. Форум проводиться за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної ради, корпорації «Si Group Consort. Ltd.», Центру екологічної освіти та інформації.
Метою Форуму є визначення в Україні проблем та шляхів подолання критичної ситуації у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами на регіональному рівні, впровадження природоохоронних ініціатив та проектів, сприяння залученню інвестицій у сферу перероблення відходів, реалізація екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій в усіх секторах економіки, сприяння співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, бізнесу, формування нормативно-правової бази у сфері поводження з відходами, збереження довкілля, впровадження засад збалансованого розвитку в Україні.
Ключова тема Форуму 2020 року – розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики.
Форум об’єднав більше 300 учасників з усіх регіонів України, серед яких: народні депутати, науковці та освітяни, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, природоохоронних громадських організацій, комунальних та бізнес-структур, з них – 85 учасників взяли участь у роботі Форуму онлайн. Учасником форуму була і директор КПНЗ «РайСЮН» Покровської райради Донеької області.
Під час відкриття Форуму Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, наголосила на важливості інтегрованого управління відходами для збалансованого розвитку нашої країни. Віталій Федорів, голова Івано -Франківської обласної державної адміністрації, привітав учасників Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» та наголосив на тому, що в області, як і в цілому по Україні, загострюється ситуація з утворенням, накопиченням, зберіганням, переробленням, утилізацією та захороненням відходів.
З привітанням виступили Роман Шахматенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України, Олександр Сич, голова Івано-Франківської обласної ради, Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська, Роксолана Джура, міський голова м. Бурштин.
Едуард Прощук, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, акцентував увагу на необхідності впровадження в українське законодавство європейських директив та стандартів.
SigroupІлля Марчевський, голова правління Корпорації «SiGroupConsort. Ltd.», наголосив на необхідності підтримки високого рівня та безпечного для довкілля вилучення, збору, сортування, обробки, перевезення, утилізації, знешкодження та захоронення небезпечних відходів, зокрема знешкодження непридатних агрохімікатів і тари від них
Під час Першої пленарної сесії «Розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики» Андрій Пліхтяк, начальник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, представив проект Регіонального плану управління відходами в Івано-Франківській області до 2030 року.
Також директори та представники департаментів, управлінь екології та природних ресурсів при обласних ОДА представили власний досвід з питань поводження з ТПВ у регіонах.
Проблеми нормативно-правового забезпечення поводження з відходами, удосконалення організаційно-економічного механізму екологізації виробництва, питання комплексного підходу до вирішення проблеми збору та переробки відходів в Україні були в центрі уваги учасників Другої пленарної сесії «Правове регулювання та законодавчі ініціативи поводження з побутовими та промисловими відходами в Україні».
Під час презентаційної панелі «Міжнародний досвід управління відходами» були представлені міжнародні програми та проекти у сфері поводження з відходами в Австрії, Угорщині, Румунії, Словаччині та інших країнах.
Учасники круглого столу «Розроблення та впровадження заходів щодо поводження з небезпечними відходами (з особливою увагою до медичних відходів в умовах карантинних заходів)» під час обговорення акцентували увагу на методах управління медичними відходами у сучасних умовах, також розглянули питання роздільного збирання твердих побутових відходів та утилізації небезпечних відходів, у тому числі непридатних до використання пестицидів і агрохімікатів.
Вечорі першого дня учасники "Національний форуму поводження з відходами в Україні" відвідали історично-релігійний центр "Гора на Дністрі". Сьогодні тут, над Дністром, постала повноцінна Хресна дорога, Біблійний сад, в якому є чимало рослин, згадуваних у Святому Писанні, відновленні окопи І Світової війни, поставленні скульптури св. Петра і Павла. Все це прикрашене чудовою кованою аркою, яка, власне, зустрічає всіх охочих.
9 жовтня 2020 р. – другий день роботи Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології»
Учасники Форуму мали можливість наочно ознайомитись з обладнанням діючої сортувальної лінії, що функціонує в с. Рибне Івано-Франківської областіі.
10 жовтня 2020 р. – третій день роботи Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології
На третій день Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» на дискусійній панелі «Проблемні питання функціонування природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ в Україні та шляхи їх розв’язання», що відбулась під час екскурсії до Національного природного парку «Гуцульщина», учасники обговорили пропозиції, які стосуються взаємодії об’єктів ПЗФ та місцевої влади з питань збереження цінних природних територій.
Також учасники відвідали Національний природний парк «Галицький», який має більше 40 цінних в науковому, природоохоронному та рекреаційному значенні природних комплексів та об’єктів.