Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології»
7- 8 листопада 2019 року в місті Святогірськ був проведений Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології», в рамках якого відбулася науково-практична конференція «Рекультивація полігонів і сміттєзвалищ: проблемні питання та кращі практики». Форум об’єднав понад 200 учасників, серед яких: народні депутати, науковці, освітяни, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, природоохоронних громадських організацій, комунальних та бізнес-структур, засобів масової інформації.
Організаторами Форуму є Всеукраїнська екологічна ліга, Департамент екології та природних ресурсів Донецької ОДА, Центр екологічної освіти та інформації.
Форум проводиться за сприяння: Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства енергетики та захисту довкілля, Донецької обласної державної адміністрації, Міжрегіонального центру наукових досліджень та експертиз.
На запрошення організаторів форуму і педагоги КПНЗ «РайСЮН» Покровської райради у складі директора закладу Рикунової Н.С., керівників гуртків Касьянової С.В. та Ємець О.М. були учасниками цього поважного заходу.
Цього року Форум присвячений питанням рекультивації полігонів і сміттєзвалищ, адаптації українського законодавства у сфері поводження з відходами до європейських вимог та стандартів, проблемам виникнення несанкціонованих звалищ, підвищення рівня обізнаності населення щодо поводження з відходами.
Шахов Сергій Володимирович, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування наголосив на необхідності впровадження в українське законодавство європейських директив та стандартів щодо поводження з відходами.
Семенець Олександр Степанович, заступник Директора Департаменту з екологічної безпеки – начальник управління поводження з відходами Міністерства енергетики та захисту довкілля України представив присутнім вектори реформування державної політики у сфері управління відходами, зокрема: рамковий закон «Про управління відходами» та регіональні плани управління відходами.
Натрус Сергій Петрович, директор Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації познайомив учасників з практичним досвідом реалізації Програми поводження з відходами у Донецькій області на 2016-2020 рр. та окреслив подальші перспективи рекультивації полігонів ТПВ.
Тимочко Тетяна Валентинівна, голова Всеукраїнської екологічної ліги наголосила на необхідності інтегрованого управління відходами для збалансованого розвитку нашої країни. Важливим є запровадження системи роздільного збирання та переробки відходів на засадах принципу розширеної відповідальності виробника із забезпечення її дієвими економічними та правовими механізмами.
Лях Вадим Михайлович, міський голова Слов’янська продемонстрував учасникам хід виконання робіт з рекультивації полігону ТПВ міста, діяльність якого була припинена у 2017 році рішенням Слов’янської міської ради, а у 2019 році був започаткований її технічний етап.
Ошурко Денис Вікторович, секретар Краматорської міської ради, розповів про виконання заходів у рамках Програми поводження з відходами у Донецькій області на 2016-2020 рр.
Під час засідань круглих столів були розглянуті питання законодавчого регулювання питання рекультивації полігонів та сміттєзвалищ, впливу полігонів та сміттєзвалищ на стан довкілля та життєдіяльність людей, формування місцевих стратегій/програм/планів дій поводження з відходами та регіональний досвід їх реалізації в контексті децентралізації. В рамках Форуму також був проведений тренінг для освітян «Роздільне збирання побутових відходів».
Другий день Національного форуму був не менш насиченим ніж перший.
Розпочався день цікавою прогулянкою екологічною стежкою НПП "Святі гори".
Для нас як освітян дуже цікавою виявилася участь в роботі секції «Впровадження освітніх програм та інформаційна політика для підвищення рівня обізнаності представників органів влади та населення щодо поводження з відходами та екологічно-безпечної рекультивації сміттєзвалищ».
Хрутьба Вікторія Олександрівна, доктор технічних наук, доцент, завідувач кафедри екології та безпеки життєдіяльності Національного транспортного університету познайомила присутніх з можливостями впровадження моделі «рівний-рівному» для підвищення рівня культури поводження з відходами в м. Києві.
Точена Вікторія Володимирівна, заступник міського голови м. Бахмут розповіла присутнім про комплексний підхід у впровадженні концепції поводження з відходами у м. Бахмут: облаштування контейнерних майданчиків, стимулювання роздільного збору відходів в приватному секторі, проведення інформаційно-просвітницької кампанії серед місцевих жителів.
Досвід міста Львова щодо необхідності використання екоосвіти у пропагуванні свідомого поводження з побутовими відходами став головною темою виступу Койнової Ірини Богданівни, кандидата географічних наук, доцента кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи Львівського національного університету імені Івана Франка.
Потоцька Світлана Олександрівна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології Національного університету «Чернігівський колегіум ім. Т. Шевченка», член Партнерської мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні» познайомила учасників секції з практичними інструментами та технологіями в роботі з молоддю з питань екологічної безпеки та поведінки у сфері поводження з відходами. Доповідачка презентувала пакет навчальних матеріалів щодо скорочення харчових відходів для закладів освіти, який отримали і ми.
Малишева Тетяна Василівна, методист Києво-Святошинського районного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, представила дослідження правил сортування побутового сміття, проведення просвітницької роботи серед жителів міста Боярка Київської області.
Войтенко Олена Олександрівна, учитель-методист, учитель початкових класів вищої категорії Лиманського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» №1 Лиманської міської ради Донецької області розповіла про досвід екологічного виховання учнів початкових класів ігровими методами.
Під час підведення підсумків роботи форуму учасники мали можливість висловили свої пропозиції до Резолюції Форуму, які у подальшому будуть опрацьовані та передані відповідним органам влади.
Після закриття Національного форуму його учасники мали можливість під час екскурсій ознайомитися з об’єктами рекультивації на території Донецької області. Вони відвідали територію ліквідованого несанкціонованого сміттєзвалища з наступною рекультивацією земель у с. Богородичне Слов’янського району. На полігоні ТПВ міста Слов’янськ наразі триває 2 етап рекультивації, де учасники заходу мали можливість познайомитися з процесом монтажу бентонітових матеріалів. А на останок гості Форуму ознайомились з перебігом процесу рекультивації на першій черзі полігону м. Краматорськ.
Цікавим моментом на форумі для нас було спілкування з науковцями, фахівцями у сфері поводження з відходами, обговорення проблемних питань та обмін думками.
Від імені своїх колег висловлюю слова подяки Всеукраїнській екологічній лізі за запрошення на Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології», за отриманні нові знання, які ми обов'язково будемо передавати своїм вихованцям.