2 лютого Всесвітній день водно-болотних угідь
2 лютого 1971 р. в м. Рамсар (Іран) за сприяння ЮНЕСКО була підписана Конвенція про водно-болотні угіддя. Україна приєдналась до Конвенції у жовтні 1996 р.
Водно-болотні угіддя мають велике екологічна значення, як місця перебування двох третин усіх видів рослинного і тваринного світу, як ділянки продукування біомаси та кисню, як природні акумулятори вологи та фільтри очищення води. ВБУ України мають трансконтинентальне значення для збереження птахів, які щорічно мігрують між Євразією і Африкою та відпочивають і живляться на водоймах України.
ВБУ мають важливе соціально-культурне та економічне значення, оскільки задовольняють соціальні потреби у рибній ловлі, спортивному полюванні, туризмі. Це мінеральні води, мінеральні грязі та висококонцентрованих розсолів.
Місцеве населення, яке традиційно займається рибальством, полюванням, сільським господарством створює свій особистий спосіб життя, який є частиною національної культурної спадщини.
Природа – храм, не будинок, а саме храм, у якому існує людство, це – спадок від наших батьків, який ми маємо передати своїм дітям.
В Україні до переліку територій, що їх охороняють згідно з Рамсарською конвенцією, входять 33 водно-болотних угідь загальною площею 744 тис. га.
Найцінніші водно-болотні угіддя України охороняються у межах регіональної природно-заповідної мережі, зокрема на території національних природних парків
ЗАОЧНУ ПОДОРОЖ по заповідниках України підготувала для вихованців гуртка «Природа і творчість» (керівник Лук'яненко Л.О.) Солдатенко Вікторія, яка ознайомила учнів з різноманіттям флори і фауни на природно-заповідних територіях нашої країни та розповіла про річку Солону. А потім своє ставлення до збереження водно-болотних угідь діти намагалися виразити через творчість.
З метою ознайомлення про Всесвітній день водно-болотних угідь в гуртках «Юні охоронці природи», «Юні валеологи», «Юні бджолярі» та «Основи біології» (керівник Ставрієцька О.В.) був проведений тиждень «Водно-болотні угіддя для нашого майбутнього». під девізом « Відкрий для себе водно-болотні угіддя». Протягом тижня у школі були проведені наступні заходи: - конкурс та виставка малюнків «Пернаті жителі Дністровських плавнів» для учнів 1-4 класів.). Найактивнішими учасниками конкурсу були учні молодших класів; брейн-ринг за темою: «Пізнаємо мешканців водно-болотних угідь» для 2-5 класів; час спілкування для учнів 6-8 класів на тему: «Планета в наших руках» . Особлива увага була приділена питаннями охорони представників тваринного світу водно-болотних угідь. Учасникам заходів вручили листівки: 2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь, в яких розповідалось про важливість збереження екосистеми водних угідь для збереження біологічного різноманіття, охорони зникаючих видів птахів та рослин, збереження місцевих видів риб.
Екологічна гра «Павутиння» об'єднала вихованців гуртків «Пізнай себе» (керівник Касьянова С.В.) та «Лікарські рослини» ( керівник Козаренко В.І.). До складу гри було включено: теми «Болото»; «Верхові болота»; «Перехідні болота»; «Низинні болота»; «Болотяні отложіння»; «Торф»; «Тваринний світ».
Вихованці гуртка « Юні фітодизайнери» (керівник Тещинська В.М.) в цей день дізнавалися про водно-болотні угіддя України, а саме: що це таке? А ще організували конкурс-виставку малюнків «Мешканці водно-болотних угідь»; переглянули презентацію « Водно-болотні угіддя України», яку підготувала Кузьмич Надія; стали учасниками усного журналу «Водно-болотні угіддя для нашого майбутнього» і випустили стіннівку “Значення водно-болотних угідь” та «Флора і фауна болот».
Масово-виховний захід, присвячений Всесвітньому дню водно-болотних угідь (2лютого), проводився і для вихованців гуртка «Юні екологи» (керівник Костенко В.Л.). А пройшов він у вигляді різноманітних конкурсів: «Знайди зайве»; «Що зображено на малюнку?»; домашнє завдання «Життя в болоті» - показати видру; ондатру; вихіль; «Розшифруй сканворд» (тема «Рослини і тварини водно-болотних угідь»); «Вгадай вид за описом»; вікторина «Чи знаємо ми болота?.
Про цікаві факти болотно-водних угідь України та найкрасивіші болота світу під час віртуальної подорожі дізнавалися вихованці гуртка «Природа рідного краю» (керівник Просоленко О.О.). Під час цієї мандрівки вихованці дізналися про те, що в Україні болота займають понад 1 200 тис. га з запасами повітряно-сухого торфу більш як 3 млрд. тон. Найбільше боліт в Україні на Поліссі (900 тис. га), менше — в Лісостепу (близько 300 тис. га), ще менше — в Степу і гірських районах. В Україні проводилась велика робота з осушення боліт, внаслідок чого багато видів рослин, в тому числі й цінних лікарських (Вовче тіло болотне, Латаття біле, Лепеха звичайна) та інші, були занесені до Червоної книги України. Вихованці дізналися, що до найкрасивіших болот світу відносяться: Велике Похмуре болото в США; Болото Окаванго в Ботсвані; Болота Бангвеулу в Замбії; Басейн Атчафалайя в Луїзіані; Болото Окефеноки в Джорджії і Флориді; Болото Пантанал в Південній Америці; Болото на острові Ля Діг (Сейшели); Історико-політичні болота між Тигром і Євфратом; Національний парк Еверглейдс у Флориді; Болото Кандаба на Філіппінах.
Відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь було проведено з метою ціннісного ставлення людини до природи, що сприяло формуванню в учнів екологічної культури, компетентності щодо значення водно-болотних угідь для підтримки біологічного різноманіття, виховуванню у дітей уміння бачити в повсякденному – чудесне, у звичному - надзвичайне своєї рідної природи.
Ми дуже любимо свій рідний край і хочемо жити у гармонії з природою. Сподіваємося, що ви приєднаєтеся до нас і зробите свій внесок в ЕКОЛОГІЧНЕ ЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНИ, що є надзвичайно цінним для сьогодення та нашого майбутнього.