Всесвітній день водно-болотних угідь
Річки та водойми України завжди були осередками життя, багатої природи та культури. Їх шанували та від них залежали наші пращури. І сьогодні ми отримуємо від річок безліч природних послуг – воду для пиття та зрошення, захист від повеней, рибу та інші природні ресурси, місця для відпочинку, естетичну насолоду, формування рельєфу і багато іншого.
Серед найбільших загроз нашим рікам та водоймам можна назвати знищення водно-болотних угідь, які є унікальними і надзвичайно корисними для людини природними системами з дуже багатим рослинним і тваринним світом. Також справжньою бідою для річок нашої країни є забудова малими ГЕСами без дотримання природоохоронних норм, що призводить до знищення найцінніших річок Карпат та інших регіонів України заради вигоди окремих нечесних підприємців.
До суттєвих загроз рікам України можна віднести також забруднення, зменшення біологічного різноманіття, обміління чи пересихання через зміну клімату та надмірну експлуатацію у господарських цілях, забудова та розорювання берегів та русел річок, зміна їх природної течії, а також відокремлення окремих ділянок, озер тощо.
2 лютого – світ відзначає .
Ця подія покликана привернути увагу громадськості і урядів різних країн світу до цінності водно-болотних угідь для підтримання стійкого розвитку нашої планети. Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 р. В місті Рамсаре (Іран), і з тих часів носить назву Рамсарської конвенції.
День її підписання в 1997 р. був об’явлений Всесвітнім днем водно-болотних угідь. Головною ціллю конвенції є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення стійкого розвитку в усьому світі.
Однією з головних умов приєднання до Рамсарської конвенції є створення хоча б одного Рамсарського угіддя на своїй території. Вибір території здійснюється за складною системою критеріїв. Угіддя, проголошені державою Рамсарськими, вносяться секретаріатом Конвенції в перелік водно-болотних угідь міжнародного значення. Інформація про стан цих об’єктів тримається в базі даних Міжнародного бюро по збереженню водно-болотних угідь і постійно обновляється.
До теперішнього часу до Рамсарської конвенції приєдналося 144 держави, а загальна кількість Рамсарських угідь перевищила 1400 с загальною площею 122 млн. га.
Вихованці гуртків КПНЗ «РайСЮН» Покровської райради не залишилися осторонь цієї події. Протягом тижня в гуртках закладу була організована просвітницька робота на тему «Болотяна квітка – зелене диво планети» (гуртки «Я пізнаю світ», Природа рідного краю», «Юні рослинники» - керівник Константінова Р.В.).
Вихованцями гуртка «Юні екологи» (керівник Костенко В.Л.) була проведена лекція для учнів початкової ланки «Тваринний і рослинний світ боліт», зроблена виставка з цієї ж теми, показані відео презентації.
У Гродівській ЗОШ І-ІІІ ступенів 1 лютого під гаслом «Відкрий для себе водно-болотні угіддя» у школі були проведені такі заходи для учнів 7 класу та вихованців гуртків «Пізнай себе» (керівник Касьянова С.В.), «Лікарські рослини»(керівник Козаренко В.І.) перегляд відео «Болота 2000», конкурс малюнків «Мешканці водно-болотних угідь мого села», екологічна гра за темою: «Павутинка», у шкільній бібліотеці (бібліотекар Рябцева О.Д.), демонструвалася виставка літератури на екологічну тему, екскурсія «Пізнаємо рідний край».
До Всесвітнього дня водно-болотних угідь вихованцями гуртка «Географічне краєзнавство» (керівник Перова Н.М.) проведено наступні заходи: презентація буклету «Вода – джерело життя» (автор Моісеєва Аліна); перегляд відеоролика «Біологічне різноманіття водно-болотних угідь»; вікторина «Флора та фауна боліт».
В рамках відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь в гуртку
«Юні фітодизайнери» (керівник Тещинська В.М.) було проведено такі заходи: Виставка малюнків « Бережіть водні угіддя!»; Випущено стіннівку « 2 лютого - Всесвітній день охорони водно-болотних угідь»; Проведено « Інформаційну хвилинку», під час якої керівник гуртка повідомила про значення водно-болотних угідь, розповіла про водно-болотні угіддя України міжнародного значення: було проведено виховну годину
« Хто в болоті живе?» , на якому вихованці розгадували загадки, складали правила поведінку на болоті, по закінченню заходу вихованці виготовили аплікації « Жабка – зелена мешканка болота» та « Латаття біле».
2 лютого у світі відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь. Не залишилися осторонь і вихованці гуртка « Природа рідного краю» (керівник Ведькал Т.А.) . В селі Новоєлизаветівка Покровського району знаходиться великий ставок. Його площа складає близько 50 гектарів. Була проведена вікторина « А хто- хто у ставочку живе?», а потім діти здійснили екскурсію до цієї водойми, де згадали і про рослинність, і про птахів та тварин, які мешкають біля ставка, і про водних жителів.
На заняттях гуртка був проведений виховний захід « Вода – це наше багатство». Вихованці взяли участь у конкурсі малюнків на тему «Збережи водні ресурси – збережи себе».
3 нагоди відзначення 2 лютого Всесвітнього дня водно-болотних угідь у гуртках «Юні друзі природи», «Юні бджолярі», «Основи біології»
( керівник Ставрієцька О.В.) була проведена інформаційна кампанія, спрямована на підвищення обізнаності молоді з питань необхідності збереження водно-болотних угідь, які зменшують вплив таких екстремальних погодних явищ, як повені та посухи.
«Юні друзі природи»: проведені виховні години : «Скарби боліт», «Хто мешкає в болоті?», гра «Склади озеро»;
«Основи біології»: проведено бесіду з використанням мультимедійної презентації «Водно-болотні угіддя – наш природний захист від впливу стихійних лих». Вихованці дізналися про насущні проблеми водно-болотних угідь та шляхи їх подолання. Проведені інформаційні години, круглі столи «Значення водно-болотних угідь для підтримки біологічного різноманіття та розвитку туризму»;
«Юні бджолярі»:вікторина «Рослинний та тваринний світ водно-болотних угідь». Проведено бесіду з використанням мультимедійної презентації «Водно-болотні угіддя – наш природний захист від впливу стихійних лих». Проведені конкурси малюнків.